Zbarvení kopyt

11. listopadu 2010 v 20:27 | horses-niki
Zbarvení kopyt
Barva rohoviny kopyt koně nebo ponyho je závislá na barvě jeho srsti nad kopytem. Černé nebo tmavé nohy mívají tmavá kopyta, kterým se říká modrá. Má-li kůň bílé ponožky nebo jiné znaky na nohou, bývají kopyta světlá a nazývají se bílá. Plemena koní se strakatou srstí jako je třeba appaloosa, mívají kopyta pruhová. Koně mohou mít kopyta rozdílných barev.
Dědičnost zbarvení
  • Zbarvení srsti jednotlivých plemen ovlivňuje dědičná genová výbava. Kůň má celkem 39 genů, některé se vyskytují v mnoha kombinacích a určují vlastnosti zvířat včetně barvy. U koní dominuje bílá (šedá - nikoliv čistě bílá) nad černou, hnědou a červenou (ryzou). Hnědá je dominantní nad černou a ryzé zbarvení je recesivní.
  • je-li jeden z rodičů bělouš a druhý hnědák, pak hříbě bývá rovněž bělouš, neboť je tato barva dominantní. Spojení vloh pro zbarvení hnědé a ryzé dává hnědák, neboť ryzáci jsou recesivní. Hříbě však má ve své výbavě svých rozmnožovacích buněk oba geny. Pokud se toto zvíře zkříží s dalším koněm s vlohou k ryzému zbarvení, pak se oba geny mohou spojit a narodí se ryzáček. ryzáci tedy musí mít v jádře buněk dva geny pro tuto barvu, aby potomstvo bylo ryzé. Barva hříběte ovšem nemusí být vždy stálá. Například lipicáni se rodí černí a během života vybělují (tzv. vybělující bělouši). Ve sporných případech rozhodují barvy chlupů a chřípí. Koně se popisují podle základní barvy srsti, přesnější identifikaci umožňují bílé znaky na těle.
 


Komentáře

1 denisa denisa | 13. listopadu 2010 v 17:16 | Reagovat

tendo blog je moc krasný nemůžu si pomoct

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama